Konserwacja kostki brukowej

Zakonserwowana kostka brukowa

Dlaczego warto konserwować kostkę brukową? Zdobione, utwardzone nawierzchnie na podjazdach, czy dookoła budynków, bądź domów, są dziś normą. Jednak niewiele osób pamięta, że poszczególne nawierzchnie należy odpowiednio pielęgnować, czyścić oraz zabezpieczać. Wszystko dlatego, że cała masa czynników zewnętrznych prowadzi bezpośrednio do uszkodzenia danego materiału, ale też osłabienia jego powierzchni, czy trwałych, nieestetycznych zabrudzeń. Przyczyniają się do tego m.in.:

  • silne działanie promieni słonecznych,
  • mróz,
  • kwaśne deszcze.

Ponadto, kostka brukowa narażona jest również na szereg innych czynników. Obfite posypywanie jej solą (co zimą jest powszechną praktyką), przebarwienia, czy zabrudzenia, w postaci plam po oleju zdarzają się bardzo często. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zobaczyć pod Twoim samochodem plamy na podjeździe, to doskonale wiesz, jak trudno jest je usunąć. Jeśli nie – tym bardziej warto zabezpieczyć się zawczasu. Odpowiednie środki pozwolą Ci ograniczyć porost mało estetycznych, a zarazem szczególnie uporczywych, chwastów, które zagnieżdżają się w każdej szczelinie. Ich regularne usuwanie ręczne jest mało efektywne, a do tego żmudne i najzwyczajniej w świecie – piekielnie męczące. Za to czysta nawierzchnia, do tego ładnie nabłyszczona, jest czymś, na czym każdy chce zawiesić oko. Zadbaj o to, zapobiegając wszelkim nieczystościom, żeby później nie musieć pluć sobie w brodę. Zrobienie wszystkiego jak należy, pomoże zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami w przyszłości, dzięki czemu będziesz mógł nieustannie cieszyć się walorami estetycznymi swojej kostki.

Jak konserwować kostkę brukową? Na rynku znajdziesz obecnie całą gamę produktów, które sprawdzą się do zabezpieczenia kostki brukowej. Musisz jednak uważnie je dobierać, szczególną uwagę zwracając na to, czy dany środek nie jest po prostu tanim zamiennikiem. Po rozmowach z naszymi Klientami wiemy, jak wielu z nich „nadziało” się na tego typu preparaty ściągane z Chin. Dlaczego ich nie polecamy? Ponieważ większość nie posiada właściwości penetrujących impregnowanej powierzchnie. Nasze środki zapewniają nie tylko fantastyczny wygląd oraz ochronę przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Co szczególnie ważne, zwiększają odporność nawierzchni na ścieranie, co sprawi, że ślady jej użytkowania będą niemal niewidoczne. Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać uszkodzeniom niż narażać się na kosztowną wymianę całej nawierzchni.

Nie można zapominać o pracach sezonowych. Wspomnieliśmy już o złym wpływie soli na Twoją kostkę, ale to przecież nie wszystko. Przyjęło się, że swojej kostce brukowej powinieneś poświęcać sporo uwagi przynajmniej cztery razy w roku. Wiosną powinieneś usunąć z kostki naloty, które powstały w wyniku pojawienia się wilgoci – głównie śniegu. Latem powinieneś zająć się likwidacją chwastów, mchów i porostów – te są szczególnie uporczywe od północy. Jesienią natomiast powinieneś dokładnie oczyścić kostkę z piasku i przygotować ją na nadchodzącą zimę. Kiedy w końcu nadejdą mrozy i śnieg, postaraj się skupić na regularnym odśnieżaniu kostki – rezygnacja z posypywania kostki solą, na pewno zaprocentuje w przyszłości. W konserwacji i czyszczeniu kostki przyda Ci się myjka ciśnieniowa, ale tak naprawdę nie jest ona niezbędna – zwłaszcza jeżeli już zaimpregnowałeś swoją kostkę brukową. Ten zabieg pomaga utrzymać kostkę w dobrej kondycji i chroni ją przed ewentualnymi zabrudzeniami. Dlatego też warto się na to skusić – zwłaszcza, że to nie jest kosztowna inwestycja, a sama kostka ma przecież służyć przez długie lata.

Efekt mokrej kostki na życzenie! W wielu przypadkach mokra kostka dodaje elegancji i sprawia, że całość prezentuje się dużo lepiej. Dlatego też wielu dąży do uzyskania efektu mokrej kostki – zwłaszcza, że to całkowicie nieszkodliwe dla Twojej powierzchni, a sam efekt można uzyskać niezwykle prostym sposobem. Wystarczy na kostkę brukową nanieść odpowiedni preparat i dokładnie go rozprowadzić – wygląda to mniej więcej tak samo, jak w przypadku innych czynności dotyczących kostki brukowej. Dlatego też, zanim zaczniesz nanoszenie preparatów do kostki brukowej, będziesz musiał ją dokładnie wyczyścić. Najlepiej zacząć od spłukania wszelkich zanieczyszczeń z kostki brukowej i poczekać, aż wszystko wyschnie. Następnie należy wszystko dokładnie zamieść i można zaczynać właściwą pracę. Preparat powinieneś równomiernie rozprowadzać po powierzchni całej kostki brukowej. Idealnie sprawdzi się tutaj zwykły pędzel – najlepiej z długim włosiem. W połączeniu z wałkiem możesz mieć pewność, że całość nie zajmie wiele czasu, a praca pójdzie po Twojej myśli. Na efekt nie będziesz musiał długo czekać. Kolor kostki brukowej zachwyci każdego. Efekt mokrej kostki zawsze przyciąga zachwycone spojrzenia, a sama kostka brukowa szybko staje się główną wizytówką domu i ogrodu. Biorąc pod uwagę koszt kostki brukowej – zwłaszcza w zestawieniu ze wszystkimi pracami, związanymi z budową domu – wychodzi na to, że to stosunkowo niedroga inwestycja. Jeśli doda się do tego fakt, że kostka ma ogromne znaczenie dla efektu wizualnego, wnioski nasuwają się same – warto zadbać o stan swojej kostki brukowej. Mało tego, konserwacja kostki jest nie tylko wskazana – jest po prostu konieczna, jeśli chcesz się nią cieszyć przez lata.