Jak wyczyścić kostkę brukową?
Kostka brukowa jest jednym z najbardziej popularnych materiałów, jakie wykorzystuje się podczas aranżacji terenu wokół domu oraz w ogrodzie. Kiedyś pełniła jedynie funkcje praktyczne – dziś stała się elementem dekoracyjnym, o który należy w odpowiedni sposób dbać. Wbrew obiegowym opiniom, beton nie jest bowiem materiałem całkowicie bezobsługowym.
Beton, choć bardzo trwały i stosunkowo odporny na działanie czynników zewnętrznych, wymaga od nas regularnej pielęgnacji. Ocenę kondycji nawierzchni z kostki brukowej najlepiej przeprowadzać wiosną, kiedy po zimowej fali mrozów i zejściu grubej pokrywy śniegu wychodzą na światło dzienne wszystkie mankamenty. Niezależnie jednak od rodzaju i skali zanieczyszczeń, jest to najlepszy czas na gruntowną renowację i przygotowanie jej do sezonu letniego.
Popularny materiał poprawiający wystrój zewnętrznych domów jednorodzinnych i ogrodów to najczęściej kostka brukowa. Aktualnie jest dostępna w różnorodnych kolorach i wzorach, co pozwala na uzyskanie dzięki niej wyjątkowego efektu wizualnego. Pełni rolę dekoracyjną, a zarazem praktyczną, co przede wszystkim dostrzegamy na podjazdach domów jednorodzinnych. Jak jednak należy zadbać o kostkę brukową, aby posłużyła nam jak najdłużej? Na pewno ważne jest regularne czyszczenie i impregnacja kostki brukowej. Dowiedzmy się, jak powinno to przebiegać krok po kroku.
Kostka brukowa znajduje zastosowanie do przygotowania nawierzchni pod ścieżki, podjazdy i parkingi. Wynika to z jej cennych właściwości i dużej wytrzymałości. Aby jednak zachowała takie parametry na długie lata należy za pomocą odpowiedniego sprzętu usunąć wszelkie występujące zabrudzenia. Najczęściej gromadzą się one w szczelinach i zagłębieniach bruku. Gromadząca się w tych miejscach wilgoć często jest przyczyną powstawania i rozwoju traw, mchów, glonów i chwastów. Niszczą one pierwotny wygląd kostki brukowej, a zarazem negatywnie wpływają na jej właściwości. Ważne jest więc regularne czyszczenie kostki brukowej od porostów ze szczelin. Polega to na wyeliminowaniu całego systemu korzeniowego. Wyeliminowanie chwastów staje się już możliwe dzięki zastosowaniu szpachelki. Natomiast druciana szczotka pozwali nam usunąć trawę, chwasty, mech i pozostałe zanieczyszczenia pojawiające się w szczelinach między kostkami. W celu zabezpieczenia takich miejsc przed ponownymi zanieczyszczeniami, zaleca się impregnację, zaimpregnowana fuga nie będzie utrzymywała wilgoci co w znacznym stopniu ograniczy porost mchów.
Nieciekawe plamy na kostce brukowej usuniemy myjką ciśnieniową, znakomicie sprawdzają się końcówki do czyszczenia powierzchni płaskich. Myjka ciśnieniowa to wspaniałe urządzenie, które pozwala w szybkim czasie wyczyścić dość spory fragment kostki brukowej. Dzięki niej udaje się wyczyścić nawierzchnię od błota, piachu, wapiennego osadu i zacieków. Silny strumień wody umożliwia nawet na usuwanie mchu i drobin zanieczyszczeń pojawiających się w szczelinach i zagłębieniach bruku. Dzięki zastosowaniu końcówki woda nie będzie rozpryskiwać się na elewację. Zakup końcówki to wydatek maksymalnie 200zł, sprzęt będzie służył przez kilka lat więc inwestycja rozłoży się w czasie na kilkanaście użyć.
Następnym krokiem jest impregnacja. Nie chcemy, aby czyszczenie kostki brukowej poszło na marne, więc warto dodatkowo pokryć nawierzchnię specjalnym impregnatem. Chroni on bruk przed powstawaniem przebarwień i trwałych zabrudzeń w późniejszym czasie. Kostka brukowa dzięki impregnacji środkiem DEEP COAT V nabiera właściwości hydro i oleofobowych, co zwiększa jej wytrzymałość na długie lata i pozwala dłużej zachować w czystości. Dodatkowo uzyskamy tak zwany „efekt mokrej kostki” uwydatniający kolor, poprawiający walory estetyczne naszego bruku. Preparat rozprowadza się za wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową.
Wniosek: Czyszczenie i impregnacja kostki brukowej to skuteczne zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami, a zarazem pewność, że z jej wyglądu i użytkowania będziemy zadowoleni przez długie lata. Impregnacja za pomocą środka DEEP COAT V pozwala na wzmocnienie zewnętrznej nawierzchni kostki, poprawę wyglądu i zwiększenie odporności na mróz oraz pozostałe warunki atmosferyczne. Taki impregnat to doskonałe zabezpieczenie przed zabrudzeniem i zapewnienie efektu mokrej kostki, który poprawia jej wygląd zewnętrzny. Pod artykułem znajduje się video, prezentujące proces mycia i impregnacji kostki brukowej.