Jaki impregnat do kostki brukowej, wodny czy rozpuszczalnikowy? Podpowiadamy!

Impregnat-do-kostki-wodny-czy-rospuszczalnikowy

Często przy wyborze jakichkolwiek impregnatów zadajemy sobie pytanie – czy to z pewnością sprawdzi się na mojej powierzchni? Czy ten impregnat jest bezpieczny dla mnie i moich dzieci? Czy zabezpieczy powierzchnię na wiele lat? Dokonaliśmy przeglądu najpopularniejszych impregnatów do kostki brukowej. Sprawdź nasze wnioski!

Dawniej oczywistym było, że im intensywniej coś pachnie, tym lepiej będzie radziło sobie z ochronią powierzchni. Jednak intensywny zapach przekładał się na zdrowie użytkowników i pracowników, dlatego coraz częściej można spotkać się z preparatami bezzapachowymi, wodnymi, takimi, które nie zadziałają na naszą szkodę.

Jakie cechy powinien posiadać impregnat idealny?

Jednymi z najważniejszych cech dobrego impregnatu są:

  • głęboka penetracja w głąb powierzchni, by skutecznie ją chronić,
  • odporność na ścieranie i działanie różnych warunków atmosferycznych,
  • łatwa aplikacja i wydajność produktu,
  • bezpieczeństwo dla użytkowników i środowiska.

Dobry impregnat powinien utrzymywać pokrytą nim powierzchnię w czystości, a dzięki swoim właściwościom hydrofobowym i oleofobowym zapobiegać odbarwianiu się np. od oleju samochodowego.

Impregnat rozpuszczalnikowy – czy warto?

Przy impregnatach rozpuszczalnikowych szczególną uwagę należy zwrócić na zasady bezpieczeństwa: zakładanie rękawic ochronnych ze względu na silne działanie takich preparatów, unikanie kontaktu z oczami i skórą, niewdychanie oparów z produktu, trzymanie tego typu impregnatów z dala od dzieci. Produkt jest skrajnie łatwopalny dlatego w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Preparaty rozpuszczalnikowe powinny być aplikowane jedynie przez osoby odpowiednio do tego przeszkolone, nie polecamy stosowania tego typu środków we własnym zakresie, jest to po prostu niebezpieczne dla osoby implementującej środek jaki samej powierzchni.

Impregnat do kostki wodny czy rozpuszczalnikowy?

Wśród impregnatów do kostki brukowej można znaleźć także wodno-akrylowe, które cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko ze względu na swoje działanie na powierzchnię, ale także dlatego, że są bardziej przyjazne człowiekowi i środowisku. Zaimpregnowana powierzchnia zyskuje lepszy wygląd tzw. efekt „mokrej kostki”, który uwydatnia kolory. Ogranicza się także rozrost mchów i trawy w łączeniach pomiędzy poszczególnymi elementami.

Impregnaty na bazie wody schną o wiele szybciej, niż rozpuszczalnikowe, dzięki czemu szybciej można pokryć większą powierzchnię np. podjazdu do garażu. Sprawiają, że nawierzchnia staje się odporna na działanie wielu czynników chemicznych i warunków atmosferycznych. Są bezpieczne dla środowiska i nie są klasyfikowane jako środki niebezpieczne dla człowieka.

Należy zapamiętać, że przy impregnacji kostki brukowej dużą uwagę trzeba zwrócić na przygotowanie podłoża: powinno być ono czyste, pozbawione tłustych plam i suche. W przypadku impregnatów rozpuszczalnikowych proces impregnacji wymaga bardzo dokładnej, metodycznej pracy w której nie ma miejsca na błąd, odchylenia w ilości nakładanego środka mogą spowodować plamy na powierzchni, użycie preparatu wodno akrylowego jest dużo mniej wymagające. Używając naszych wodno-akrylowych impregnatów, będziesz miał pewność, że Twój podjazd do garażu czy plac wokół domu będzie dobrze zabezpieczony a osobie impregnującej wybaczy brak doświadczenia w dziedzinie impregnacji (produkty na naszej stronie należą do grupy impregnatów wodno-akrylowych).