Impregnacja kostki brukowej, kiedy?

Interesuje Cię impregnacja kostki brukowej? Dowiedz się, kiedy impregnować kostkę

Kiedy przeprowadzić impregnację kostki brukowej – to jedno z najważniejszych pytań, które musisz sobie zadać przed zabezpieczeniem powierzchni. Jeśli chcesz wykonać to zadanie samodzielnie, musisz wiedzieć, że przed zaimpregnowaniem musi minąć co najmniej miesiąc od wyprodukowania kostki. Dlaczego? Ponieważ wiele osób zapomina o tym, że kostka musi uzyskać swoją maksymalną wytrzymałość. Spokojnie – daty wyprodukowania powinny znajdować się na paletach z materiałem.

Sytuacja nieco się komplikuje w przypadku tzw. wykwitów. Co to jest? Wykwity na kostce brukowej to biały nalot, który pojawia się w procesie dojrzewania betonu. Jeśli dostrzeżesz na swojej kostce wykwity – nie impregnuj jej! Jeśli nalot jest intensywny usuń go preparatem FURGO, jeśli wykwit jest śladowy, miejscowy, sam z czasem zaniknie.

Impregnat należy nakładać na czystą i suchą kostkę brukową, nowych bruków nie należy gruntownie czyścić jak w przypadku kilku czy kilkunastoletnich, warto jednak powierzchnię spłukać. Zdarza się że po pracach brukarskich pozostają na podłożu pyły czy drobne kamyki. Impregnacja przed spoinowaniem, to doskonała kolejność. Dzięki niej impregnat wnika również w fugę i skuteczniej ogranicza niechciane porosty, oczywiście jeśli nie uda zachować się tej sekwencji można impregnować bruki po uzupełnieniu szczelin piaskiem.