Impregnacja betonowych płyt tarasowych

Zobacz, jak wygląda impregnacja betonowych płyt tarasowych

Betonowe płyty tarasowe cieszą się ogromną popularnością i znajdują zastosowanie w domkach jednorodzinnych, zapewniając im odpowiednią komunikację między domem i ogrodem. Dzięki nim tworzy się nowoczesne chodniki i place.

Betonowe płyty tarasowe – zalety:

  • wytrzymałość,
  • prostota ułożenia,
  • różnorodność wzorów i kolorów,
  • wysoka estetyka produkowanych elementów.

Taras to miejsce, gdzie rodzina często organizuje spotkania towarzyskie oraz mniejsze i większe imprezy. Podczas ich organizowania wykorzystuje się grill i inne urządzenia. W konsekwencji płyty tarasowe są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia, przed którymi warto je wcześniej zabezpieczyć. Dzięki temu płyty tarasowe pozostają piękne na długie lata, a koszt związany z ich impregnacją na pewno jest tego warty.

Impregnacja ma na celu zabezpieczenie nawierzchni płyt betonowych za pomocą specjalnego środka chemicznego. Pozwala to na zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi i zmniejszenie ich nasiąkliwości. Impregnacja sprawia więc, że płyty betonowe wchłaniają mniej wody i takich zanieczyszczeń, jak: tłuszcze, napoje, alkohole i kawa. Zapewnia więc stałą ochronę przed plamami. Preparat ograniczy również porost mchów w fugach łączeniowych, problem szczególnie często występujący na tarasach umiejscowionych od północnej części budynku oraz powierzchni z zadaszeniem.

Najważniejsze zalety impregnacji płyt betonowych:

  • zmniejszenie nasiąkliwości powierzchni,
  • zabezpieczenie przed powstawaniem plam,
  • ochrona przed osadzaniem się zanieczyszczeń,
  • zwiększa odporność na ścieranie,
  • uwypuklenie kolorów,
  • ograniczenie porostu mchów.

Impregnacja płyt tarasowych krok po kroku:
1. Przed impregnacją płyty tarasowe należy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Osoba przeprowadzająca impregnację powinna być wyposażona w specjalną odzież, rękawiczki i okulary ochronne.

2. Impregnacja płyt tarasowych przeprowadza się za pomocą specjalnych środków chemicznych. Szczególnie polecany jest preparat DEEP COAT V. Wnika on dokładnie w powierzchnię płyt tarasowych. Należy jednak pamiętać, aby impregnację przeprowadzić w warunkach atmosferycznych pozbawionych nadmiernego nasłonecznienia czy opadów deszczu.

3. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia, które pozwolą nam właściwie nałożyć preparat na płyty betonowe. Do wyboru mamy niskociśnieniowy natrysk, pistolet, wałek i pędzel.

4. Po wchłonięciu się preparatu betonowe płyty tarasowe są gotowe do dalszego użytkowania po 24 godzinach. Co ważne, impregnację można wykonać przed fugowaniem świeżo położonego materiału.