Dlaczego warto impregnować kostkę?

Dowiedz się, dlaczego warto impregnować kostkę brukową

Kostka brukowa cieszy się dużą popularnością, materiał ten jest wykorzystywany przy budowie domów i budynków komercyjnych. Swoje początkowe właściwości zachowuje na długie lata, jeśli tylko zadbamy o jej impregnację. Dzięki temu kostka brukowa zwiększa wytrzymałość i jest bardziej odporna na różnego rodzaju zabrudzenia. O wiele lepiej radzi sobie z niską temperaturą, zamarzaniem i rozmarzaniem nawierzchni. Impregnacja kostki brukowej dodatkowo poprawia wygląd nawierzchni, wydobywając z niej głębie koloru. Dodatkowo zabezpiecza przed porostem mchów i chwastów, a zarazem ułatwia późniejsze czyszczenie kostki (nawet z trudnych plam oleju, farb i smarów). Warto zastosować impregnację, ponieważ jest to niewielki koszt w skali całej inwestycji jakim jest ułożenie nawierzchni tym materiałem.

Ocenia się, że 1 litr impregnatu pozwala nam na zaimpregnowanie blisko 10 m2 standardowej, kolorowej kostki brukowej (wyjątkiem są kostki płukane, w tym przypadku wydajność spada o połowę), co oznacza, że 1 m2 kosztuje nas tylko 5 zł. Jeśli więc nawierzchnia podjazdu, chodnika bądź parkingu zajmuje 50 metrów kwadratowych, to koszt impregnacji całej kostki wynosi niecałe 250 zł.

Impregnacja kostki brukowej zwiększa intensywność koloru i dodatkowo zabezpiecza ją przed mrozem, chwastami, mchem i pozostałymi zanieczyszczeniami. Polecamy impregnat nałożyć na całą powierzchni, dzięki czemu zabezpiecza nawierzchnię chodnika, podjazdu i parkingu na wiele lat. Warto dbać o ten element naszego otoczenia, podjazdy i alejki naszej inwestycji mają znaczny wpływ na estetykę i tworzą spójną całość z bryłą budynku. Poniżej przykłady zaniedbanych, nigdy nie impregnowanych kostek, na których pojawiają się problemy z mchem, barwą czy trudnymi do usunięcia plamami.

Czy warto impregnować kostkę brukową? Czy warto impregnować kostkę?